Seramikhan İnşaat Malzemeleri A.Ş.   Seramikhan İletişim
ANASAYFA FİYAT TEKLİFİ ALIN HİZMETLERİMİZ ÜRÜNLER GALERİ HAKKIMIZDA İLETİŞİM

TARİHTE SERAMİK

Uygarlıklar oluşturulurken önce su, sonra toprak, sonra da ateş kullanılmıştır. En son aşamada da hepsi aynı anda uygarlığın yaratılmasında rol almıştır. Su, toprak ve ateş; tarih boyunca Lidya, Hitit, Urartu, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi pek çok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış, bereketli topraklarda farklı kültürleri misafir etmiş, insanlık tarihinin en önemli dönüşümlerine tanıklık etmiş, insanlığın en eski destanlarının hayat bulduğu Anadolu’da; 8000 yıl önce; insan beyni, insan yaratıcılığı ve insan hüneri ile bir araya gelerek seramiği oluşturmuştur. M.Ö. 6000’ de Çatalhöyük’ te ilk seramikler yapılmaya başlandığında Çin uygarlığının atalarından Yang- Shao kültürü ilk çömleklerini bundan 2000 yıl sonra yapmaya başlayacaktır.

Seramik ateşin bulunup kullanılmasından sonraki tarihlerde yapılmaya başlanmıştır.İlk seramiğin M.Ö. onuncu ve dokuzuncu binlerde üretildiği saptanmıştır.

Seramiğin ilk hammaddesi. balçık adı ile tanınan, çok ince taneli koyuca kıvamlı çamur birikintileri,ilk seramik kaplar,da balçık ile sıvanmış sepetlerdi.Bu balçık sıvalı sepetlerin ateş ile buluşup sertlik kazanmaları sonucu oluşan seramik kaplar,kullanışlı kap kacakları oluşturdular. Balçığa karıştırılan daha az özlü toprak ve nehir kumları ile çamurun özsüzleştirilmesi ve böylelikle ateşten daha başarılı sonuç alındı.

Tarihin erken dönemlerinde seramik yapımında kullanılan bu ilkel yöntemler(hazırlama,kurutma,pişirme) doğallıkları nedeni ile günümüze kadar gelmişlerdir.

SERAMİK...

Anadolu topraklarında doğan 8.000 yıllık bir gelenek. Geçmişi insanlık kadar eski olan seramik, tarih boyunca karşımıza çok çeşitli biçimlerde çıktı. Kimi zaman bir kap, bir kadeh, bir ocak; kimi zaman bir çömlek, bir takı, bir oyuncak. Farklı kültürlerden izler taşıyan, tarihe ışık tutan bir araç...

Ne en şatafatlı giysiler kalabildi yıpranmadan günümüze, ne de bakır kap-kaçaklar, aletler aşabildi bu zorlu yolculuğu. Toprakta gizlenene ulaşan eli heyecandan titreten bir tek seramik oldu pürüzsüzlüğüyle, dayanıklılığıyla. Geçmişi aydınlatan sağlam, büyüleyici bir belge oldu.

Eski çağlardan zamanımıza kadar günlük yaşantımızın büyük bir bölümünde karşımıza çıkan seramiğin kökenine bakıldığında, insanlık tarihinin hiçbir evresinde vazgeçilemeyen, ayrıcalıklı, doğaya saygılı ve sanatsal yönüyle de öne çıkan büyük bir buluş olduğu görülür. Ana malzemesi toprak olan seramik dünya uygarlığının belli bir evresinde insanın günlük yaşamına girmiş ve bugüne kadar kesintisiz kullanılmıştır.Bugün geçmiş uygarlıkların tarihine baktığımızda dini idollerden mimari elemanlara, mutfak ve süs eşyalarından haberleşme tabletlerine kadar her yerde seramikle karşılaşmaktayız.

Anadolu uygarlık tarihi içinde çanak-çömlek ya da pişmiş topraktan yapılan seramik biçimlerine göz atılacak olunursa, bu sürecin insanoğlunun gelişimini ve uygarlık tarihini ortaya koyduğu görülür.

Önceleri avlanarak, çevresindeki yenilebilir besinleri toplayarak yaşama savaşı veren insanoğlu, İ.Ö. 10.000-8.000'den sonra Neolitik Devrim olarak bilinen yerleşik yaşam düzenine geçmiş ve ilk üretime de bu evrede başlamıştır. Bu aşamada insanoğlu doğada bulduğu malzemeleri birbirine katarak yüzyıllar boyu severek kullandığı seramik yapımına ilk adımını atmıştır.

Tarihin ilk seramik sanat eserleri Anadolu'dan çıkmıştır.


Tarihin kaydettiği en eski seramik buluntular Anadolu'da ortaya çıkmıştır. İnsanoğlunun en eski yerleşim birimlerinden biri sayılan Hacılar ve Alacahöyük'de bulunan seramik çanak-çömlekler İ.Ö. 6000 yıllarına aittir. Bu eserler, insanlık tarihinin seramik alanında ortaya koyduğu özgün ve ilk sanatsal yapıtlarıdır.

Neolitik Çağ ile başlayan seramik üretimi, yalnızca günlük kap ve benzeri eşyalar olarak karşımıza çıkmaz. Seramiğin dayanıklı özelliği karşısında büyülenen Anadolu insanı Toprak, ateş ve suyla, yalnızca kullanım eşyasını değil, dinsel törenlerin idollerini taşıyan Ana Tanrıça heykelciklerini , takı ve süs eşyalarını da biçimlendirdi. Mağara duvarlarını topraktan yaptığı kandillerle aydınlattı, mektuplarını tabletlere yazdı; ölülerinin küllerini topraktan kaplarda sakladı. Seramik, dönemine ve ait olduğu uygarlığın sosyal ve kültürel yaşamına ışık tuttu.

Türklerin Anadolu topraklarına adım atmasının ardından önce Selçuklular, sonra da Osmanlılar insanlık uygarlığının tarihsel mirasını yeni ufuklara götürmüştür. Seramik çanak çömlek Osmanlı'nın dünyaca ünlü çinilerine dönüşmüştür. Bugün bile birçok tarihi yapıda yaşayan, görenleri hayran bırakan çinilere. Özellikle İznik, Osmanlı'nın çini geleneğinin doruğu olmuştur. Ve Osmanlılar çiniyle insanlığın tarihsel mirasına, çok önemli bir sanatsal katkıda bulunmuştur. Bu topraklarda 8000 yıl önce başlayan gelenek doğu ve batı kültürleri ile birleşmiştir. Binlerce yıl öncesinin seramik çanak çömlek geleneği... Osmanlı'nın birer estetik harikası çini sanatı... Gelenek ve sanat. İşte Türk Seramiklerinin mayasındaki miras.

Türk seramiği insanlığın seramik geleneğini ve geleneği sanatla bütünleştiren Osmanlı mirasını geleceğe taşıyor. Aslında tüm dünyanın ortak mirası olan seramik geleneğini yine dünyaya insanlığa ve geleceğe sunuyor. Seramiğin anavatanından dünyaya sunuyor.

Güzellik, estetik ve sanatın efsanelerle bütünleştiği bu topraklar şimdi Türk Seramiğinin kaliteli ürünlerine hayat veriyor. Bin yıllar önce seramik çanak ve çömleklerle başlayan seramik geleneği bugün Türk Seramikleri ile devam ediyor. Eski uygarlıkların seramik olarak değerlendirdiği topraklar bugün yine seramik olarak yaşamı güzelleştiriyor yaşamı kolaylaştırıyor.

Seramik Tarihçe

 

Seramik

 

 

Seramik Tarihçe

 

SERAMİKHAN ÜRÜNLER DİĞER Hayatınıza Seramik Katın
Anasayfa Anka Seramik Mimarın Gözüyle
Fiyat Teklifi Alın Graniser Seramik Tarihte Seramik
Hizmetlerimiz Söğüt Seramik Seramikhan İnşaat Facebook'ta
Ürünler Granito Girardi  
Hakkımızda Doğvit  
Galeri Newarc Batarya  
İletişim    
Copyright 2016 - Seramikhan İnşaat Malzemeleri A.Ş.- ANKARA. Tüm hakkı saklıdır.
Seramikhan İnşaat Malzemeleri A.Ş. bir Erkan HANCIOĞLU Kuruluşudur.